2017 Daytime Emmy Awards Winners: The Complete List

496

The 44th annual Daytime Emmy Awards was held Sunday afternoon at the Pasadena Civic Auditorium, hosted by Extra’s Mario Lopez and The Talk’s Sheryl Underwood.

The Ellen DeGeneres Show, Good Morning America, The Talk and Steve Harvey all dominated their respective categories. The Talk won for outstanding talk show hosts, a surprise win which was reflected in their acceptance speech. Ellen DeGeneres won for best entertainment talk show, a memorable win since it came on the 20th anniversary of her coming-out episode.

Here’s the complete list of winners:

Outstanding Drama series

The Bold and the Beautiful

Days of Our Lives

WINNER:General Hospital

The Young and the Restless

 

Outstanding Digital Daytime Drama Series

WINNER: The Bay The Series

Red Bird

Tainted Dreams

Tough Love Web Series

Venice The Series

 

Outstanding Pre-School Children’s Series

Bookaboo

Dino Dan: Trek’s Adventures

Mutt & Stuff

WINNER: Sesame Street

Sunny Side Up

 

Outstanding Children’s or Family Viewing Series

Annedroids

WINNER: Give

Odd Squad

This Just In

Xploration DIY Sci

 

Outstanding Pre-School Children’s Animated Program

Ask the StoryBots

Peg+Cat

WINNER: The Snowy Day

Tumble Leaf

Wallykazam!

 

Outstanding Children’s Animated Program

Disney Milo Murphy’s Law

Dragons: Race to the Edge+

LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures

The Mr. Peabody & Sherman Show

WINNER: Lost in Oz: Extended Adventure

 

Outstanding Special Class Animated Program

The Boy Who Learned To Fly

A Love Story

Octonauts

WINNER: Taking Flight

Trollhunters

 

Outstanding Culinary Program

America’s Test Kitchen

Barefoot Contessa: Back to Basics

WINNER: Eat the World with Emeril Lagasse

Guy’s Big Bite

The Mind of a Chef

Trisha’s Southern Kitchen

 

Outstanding Game Show

Celebrity Name Game

Family Feud

WINNER: Jeopardy!

Let’s Make a Deal

The Price Is Right

 

Outstanding Legal/Courtroom Program

Lauren Lake’s Paternity Court

WINNER: Judge Judy

The People’s Court

Hot Bench

Judge Mathis

 

Outstanding Lifestyle Program

WINNER: Flea Market Flip

George to the Rescue

Home Made Simple

Lake Life

Open House

 

Outstanding Travel and Adventure Program

Jonathan Bird’s Blue World

Joseph Rosendo’s Travelscope

Planet Primetime

WINNER: Wonder Women

XPLORATION AWESOME PLANET

 

Outstanding Morning Program

CBS Sunday Morning

CBS This Morning

WINNER: Good Morning America

Today Show

 

Outstanding Talk Show / Informative

WINNER: The Dr. Oz Show

The Chew

Steve Harvey

Larry King Now

The Kitchen

 

Outstanding Talk Show / Entertainment

The Talk

The View

WINNER: The Ellen DeGeneres Show

Maury

LIVE with Kelly

 

Outstanding Entertainment News Program

Access Hollywood

E! News

WINNER: Entertainment Tonight

Extra

Inside Edition

 

Outstanding Special Class Series

Close Up With The Hollywood Reporter

Crime Watch Daily With Chris Hansen

Landscapes Through Time with David Dunlop

WINNER: SuperSoul Sunday

Working in the Theatre

 

Outstanding Special Class Special

MTV Docs: Transformation

WINNER: Out of Iraq

Bookaboo New Years Eve Special

The Wildlife Docs: Africa

The Disney Parks’ Magical Christmas Celebration

 

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Nancy Lee Grahn, General Hospital

WINNER: Gina Tognoni, The Young and the Restless

Heather Tom, The Bold and the Beautiful

Jess Walton, The Young and the Restless

Laura Wright, General Hospital

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Peter Bergman, The Young and the Restless

WINNER: Scott Clifton, The Bold and the Beautiful

Billy Flynn, Days of Our Lives

Vincent Irizarry, Days of Our Lives

Kristoff St. John, The Young and the Restless

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Stacy Haiduk, The Young and the Restless

Anna Maria Horsford, The Bold and the Beautiful

Finola Hughes, General Hospital

WINNER: Kate Mansi, Days of Our Lives

Kelly Sullivan, The Young and the Restless

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

John Aniston, Days of Our Lives

WINNER: Steve Burton, The Young and the Restless

Chad Duell, General Hospital

Jeffrey Vincent Parise, General Hospital

James Reynolds, Days of Our Lives

 

Outstanding Performer in a Children’s, Pre-School Children’s or Family Viewing Program

Adrianna Di Liello, Annedroids

Ryan Dillon, Sesame Street

Addison Holley, Annedroids

WINNER: Isaac Kargten, Odd Squad

Jack McBrayer, Odd Squad

 

Outstanding Performer in an Animated Program

WINNER: Kelsey Grammer, Trollhunters

Danny Jacobs, All Hail King Julien

Kate McKinnon, Nature Cat

Andy Richter, All Hail King Julien

Rick Zieff, The Tom & Jerry Show

 

Outstanding Game Show Host

 

Wayne Brady, Let’s Make a Deal

Craig Ferguson, Celebrity Name Game

WINNER: Steve Harvey, Family Feud

Pat Sajak, Wheel of Fortune

Alex Trebek, Jeopardy!

 

Outstanding Informative Talk Show Host

Mario Batali, Carla Hall, Clinton Kelly, Daphne Oz, Michael Symon, The Chew

Dr. Mehmet Oz, The Dr. Oz Show

WINNER: Steve Harvey, Steve Harvey

Larry King, Larry King Now

Sunny Anderson, Katie Lee, Jeff Mauro, Marcela Valladolid, Geoffrey Zakarian, The Kitchen

Chris Hedges, On Contact

 

Outstanding Entertainment Talk Show Hosts

WINNER: Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Aisha Tyler, Sheryl Underwood, The Talk

Wendy Williams, The Wendy Williams Show

Whoopi Goldberg, Joy Behar, Candace Cameron Bure, Raven Symone, Paula Faris, Sara Haines, Jedediah Bila, Sunny Hostin, The View

Harry Connick Jr., Harry

Tamar Braxton, Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai, Tamera Mowry-Housley, The Real

Kelly Ripa, Live With Kelly

 

Outstanding Drama Series Directing Team

The Bold and the Beautiful

Days of Our Lives

WINNER: General Hospital

The Young and the Restless

 

Outstanding Drama Series Writing Team

The Bold and the Beautiful

Days of Our Lives

WINNER: General Hospital

The Young and the Restless

 

Outstanding Younger Actor in a Drama Series

WINNER: Bryan Craig, General Hospital

Pierson Fodé, The Bold and the Beautiful

James Lastovic, Days of Our Lives

Tequan Richmond, General Hospital

Anthony Turpel, The Bold and the Beautiful

 

Outstanding Younger Actress in a Drama Series

WINNER: Lexi Ainsworth, General Hospital

Reign Edwards, The Bold and the Beautiful

Hunter King, The Young and the Restless

Chloe Lanier, General Hospital

Alyvia Alyn Lind, The Young and the Restless

SHARE